Szklarska Poręba znów będzie areną sprintów i biegów dystansowych podczas zawodów Pucharu Świata w 2014 roku. Podczas obrad FIS w Zurychu zmieniono wcześniejsze plany. Pierwotnie FIS chciała, aby w Szklarskiej Porębie rozgrywane były wyłącznie sprinty. W pierwszym dniu indywidualne, a w drugim drużynowe. Ma to służyć zawodnikom, którzy po trudnym cyklu Tour de Ski, podczas zawodów sprinterskich mimo wszystko łatwiej regenerują siły.

Tę nową formułę zawodów skrytykowała jednak Justyna Kowalczyk, która przyznaje, że ma problemy na zjazdach i ten rodzaj zmagań jej nie odpowiada. Zapowiedziała też, że nie weźmie udziału w tym wyścigu.

Organizatorzy liczą jednak na pozostałych czołowych zawodników, dlatego przygotowano pulę nagród wartą 60 tys. Euro. Transmisją zainteresowane są też stacje telewizyjne. Jeśli Uphill Trophy 2012 wypadnie równie dobrze co tegoroczny próbny bieg, to jest duża szansa, że od kolejnego sezonu zawody na stałe wejdą do kalendarza Pucharu Świata.

Zawody Pucharu Świata w narciarstwie biegowym zostały przyznane Szklarskiej Porębie w rekordowym tempie. Samorząd rozpoczął starania zaledwie przed rokiem.

Na decyzję FIS niewątpliwie wpłynął fakt, że w Szklarskiej Porębie rozgrywany jest największy i nastraszy masowy bieg narciarski – Bieg Piastów. Te zawody od kilku lat zaliczane są do Worldlopped czyli najważniejszych na świecie długodystansowych masowych biegów narciarskich.

Na Polanie Jakuszyckiej w Szklarskiej Porębie rozgrywane są tez najważniejsze krajowe zawody w narciarstwie biegowym i biathlonie.

Copyright (c) InterPele pucharswiata.net.pl