Szklarska Poręba znów będzie areną sprintów i biegów dystansowych podczas zawodów Pucharu Świata w 2014 roku. Podczas obrad FIS w Zurychu zmieniono wcześniejsze plany. Pierwotnie FIS chciała, aby w Szklarskiej Porębie rozgrywane były wyłącznie sprinty. W pierwszym dniu indywidualne, a w drugim drużynowe. Ma to służyć zawodnikom, którzy po trudnym cyklu Tour de Ski, podczas zawodów sprinterskich mimo wszystko łatwiej regenerują siły.

17-19 lutego w Szklarskiej Porębie ścigać się będzie światowa czołówka biegaczy narciarskich.

W słoweńskim Portoroż Międzynarodowa Federacja Narciarska (FIS) podjęła decyzję co do kształtu najbliższego pucharowego sezonu. Zdecydowano, że w Szklarskiej Porębie odbędą się dwa wyścigi zaliczane do klasyfikacji Pucharowej, a trzeciego dnia Uphill Trophy jako zawody towarzyszące.

Pierwsze starty zaplanowano na trasach Polany Jakuszyckiej. W piątek 17 lutego rozegrane zostaną sprinty pań i panów, a w sobotę bieg na 15 km mężczyzn oraz 10 km kobiet. W niedzielę zawodnicy będą mogli wystartować w całkiem nowej formule wyścigu.

Niedzielny Uphill Trophy to wyścig po trasach zjazdowych na Szrenicy. Zawodnicy najpierw wbiegają pod górę, a później zjeżdżają nartostradą. To pomysł FIS, aby zawody były bardziej widowiskowe. W lutym tego roku rozegrano próbny wyścig PRE WORLD UPHILL TROPHY i okazało się, że jest to wykonalne.

Bieg Narciarski na Halę Szrenicką? Niewykluczone, że takie zawody odbędą się podczas Pucharu Świata w Narciarstwie Klasycznym Szklarska Poręba 2012.
24 września 2010 roku do Szklarskiej Poręby przyjechali przedstawiciele FIS (Światowej Organizacji Narciarskiej): Jürg Capol i Michal Lamplot w celu sprawdzenia możliwości rozegrania biegu z dolnej stacji wyciągu na halę Szrenicką. Paweł Gogolewski z Sudety Lift poprowadził delegację FIS i udzielił wszelkich wyjaśnień. Jurg Capol z gps sprawdził trasę i będzie rekomendował takie rozwiązanie komisji d.s World Cup na najbliższych Jesiennych Obradach FIS w Zurychu.

W marcu 2009 r. władze miasta za pośrednictwem Polskiego Związku Narciarskiego, złożyły oficjalne zgłoszenie do FIS (Międzynarodowej Federacji Narciarskiej).

W maju 2009 delegacja Szklarskiej Poręby uczestniczyła w Dubrowniku na kongresie FIS, z którego wróciła z dobrymi przeczuciami.

W sierpniu gościem naszego miasta był Juerg Capol - dyrektor do spraw Pucharu Świata w Narciarstwie Biegowym FIS (Międzynarodowej Federacji Narciarskiej). Celem wizyty była ocena tras biegowych w Szklarskiej Porębie - Jakuszycach oraz potencjału organizacyjnego Stowarzyszenia Bieg Piastów i Miasta Szklarska Poręba do przeprowadzenia zawodów Pucharu Świata. Opinia była bardzo dobra, trasy wyznaczone na Puchar Świata posiadają homologacje FIS.

Postęp prac związanych z przygotowaniami do organizacji zawodów Pucharu Świata w biegach narciarskich w Szklarskiej Porębie w roku 2012 sprawdzali przedstawicieli FIS, którzy przyjechali 9 sierpnia do Szklarskiej Poręby .

W delegacji uczestniczyli: Joerg Capol - Dyrektor d.s biegów narciarskich oraz Michal Lamplot – koordynator d.s marketingu. Podczas pobytu przedstawicieli FIS omówiono przygotowany przez Stowarzyszenie Bieg Piastów projekt rozbudowy Ośrodka Narciarstwa Biegowego. Chodzi o to, by tak zaplanować prace, by w przyszłości możliwe było rozgrywanie na Polanie Jakuszyckiej najbardziej prestiżowych zawodów organizowanych przez FIS, w tym zawodów Pucharu Świata. Bardzo istotne było odnowienie homologacji tras, które Stowarzyszenie Bieg Piastów przeprowadziło wiosną tego roku. Trwają prace nad homologacją dodatkowych tras. Duże wrażenie na przedstawicielach FIS zrobiło połączenie kolejowe pomiędzy Szklarską Porębą i Korenowem w Czechach. Zapewnienie sprawnego transportu na miejsce zawodów dla publiczności jest bardzo ważne, a transport publiczny jest najbardziej wydajny.

Copyright (c) InterPele pucharswiata.net.pl