Szklarska Poręba znów będzie areną sprintów i biegów dystansowych podczas zawodów Pucharu Świata w 2014 roku. Podczas obrad FIS w Zurychu zmieniono wcześniejsze plany. Pierwotnie FIS chciała, aby w Szklarskiej Porębie rozgrywane były wyłącznie sprinty. W pierwszym dniu indywidualne, a w drugim drużynowe. Ma to służyć zawodnikom, którzy po trudnym cyklu Tour de Ski, podczas zawodów sprinterskich mimo wszystko łatwiej regenerują siły.

Szklarska Poręba to największy w Polsce i Europie Środkowej ośrodek narciarstwa biegowego, oferujący prawie 150 km tras.

Pierwsze maratony narciarskie w Szklarskiej Porębie odbyły się w latach 20-tych XX wieku roku i z powodzeniem tradycje te są nadal kontynuowane. Na Polanie Jakuszyckiej organizowany jest Bieg Piastów - największe i najważniejsze masowe zawody w narciarstwie klasycznym w Polsce. Bieg Piastów, należący od 2008 roku do światowej ligi Worldlopped, zdobył tytuł Masowej Imprezy Roku 2009 w 75. Plebiscycie Przeglądu Sportowego. Co roku tysiące miłośników narciarstwa biegowego melduje się na trasach w Górach Izerskich. W tym roku podczas 34. Biegu Piastów padł rekord – ponad 4000 uczestników. Była to druga edycja imprezy pod patronatem WRLDLOPPET.

Polana Jakuszycka i trasy narciarskie w Górach Izerskich dzięki wyjątkowemu mikroklimatowi, charakteryzują się dużymi opadami śniegu i wyjątkową długością jego zalegania. Uprawianie narciarstwa klasycznego możliwe jest już w listopadzie i trwa nawet do maja. Z tras biegowych korzystają chętnie amatorzy tego sportu z różnych zakątków Europy.

Położenie Szklarskiej Poręby gwarantuje łatwy dojazd z każdego zakątka świata. W pobliżu są trzy duże międzynarodowe lotniska we Wrocławiu (Polska), Pradze (Czechy), Dreźnie (Niemcy). Do Szklarskiej Poręby prowadzi międzynarodowa droga E65. Do miasta można dojechać bezpośrednimi pociągami z Wrocławia, Poznania i Warszawy (Polska), a wkrótce również z Pragi (Czechy).

Wysoka jakość tras biegowych. Cztery trasy mają ważną homologację FISumożliwiającą organizację imprez na najwyższym poziomie. Są to trasy o długości 1,5 km i 7,5 km (kategoria D), oraz dwie trasy o długości 5 km (kategoria E). Ich przebieg jest tak skonstruowany, że pozwalają na łatwe rozmieszczenie kamer telewizyjnych.

Copyright (c) InterPele pucharswiata.net.pl